VIII. Професионално ориентиране на ученици със СОП.

July 13, 2012

Професионалното образование и обучение е достъпно за всички деца, включително и тези със специални образователни нужди. Член 32 от ЗПОО посочва, че за последните се организира професионално образование и професионално обучение по програми, съобразени със здравословното им състояние или със социалния им статус. Законодателят отделя лицата с хронични заболявания, с физически увреждания, със сензорни увреждания, децата с интелектуална недостатъчност, децата с девиантно поведение. Всички тези групи лица с изключение на децата с интелектуална недостатъчност се обучават по програмите за професионално образование или за професионално обучение по професии или по част от професии, обучението и упражняването на които са подходящи за здравословното им състояние. Децата с интелектуална недостатъчност се обучават по програми за професионално обучение по част от професия или по професия за придобиване на първа степен на професионална квалификация. Министерството на образованието и науката и Министерството на здравеопазването определят професиите, по които различните групи деца могат да се обучават.

На основание чл. 48, ал. 3 от ППЗНП учениците със специални образователни потребности, които не постигат ДОИ и завършват с удостоверение за завършен VIII клас, могат да продължат обучението си в IX клас на училища, които организират професионално обучение по част от професия или по професия за придобиване на първа степен на професионална квалификация

Държавният план-прием се утвърждава по училища и професии за всяка учебна година.

Друга възможност за продължаване на обучението на ученици със СОП са Социално учебно-професионални заведения (“СУПЗ”).

Методическото ръководство на цялостната дейност на СУПЗ се осъществява от Министерството на труда и социалната политика. СУПЗ са създадени чрез Постановление 63 на МС от 11 април 1991 година.

Правилникът за дейността на социалните учебно-професионални заведения посочва, че СУПЗ се организират с цел да квалифицират всички категории инвалиди и лица с лека умствена изостаналост и увреден слух на възраст от 14 до 35 години в подходящи за тях професии. Наредба № 4 от 1999 г. за условията и реда за извършване на социални услуги разширява обхвата на лицата, които имат право да се ползват от СУПЗ, и включва и лица със определена група инвалидност и говори за лица със сетивни увреждания, а не само за лица с увреден слух. СУПЗ са на пълен пансион.

 

VII. Какви документи се издават на учениците със СОП при завършване на клас, етап и степен.

July 13, 2012
  1. Детска градина – Издава се удостоверение за завършена подготвителна група в детска градина или подготвителен клас в училища предназначено за деца, посещавали подготвителна група в детска градина или подготвителен клас в училища.

Удостоверението е с номенклатур...


Continue reading...
 

VI.Текущо, срочно и годишно оценяване на учениците със СОП и отразяването му в училищната документация.

July 13, 2012

На учениците със СОП се поставят, както качествени, така и количествени оценки.

Оценките се поставят на основание: чл. 7, ал. 6, ал. 7, ал. 8 от Наредба №3 от 15.04.2003 г. за системата на оценяване .

Въз основа на установените резултати от текущите изпитвания и изпитите на ...


Continue reading...
 

Емоционална подкрепа на учениците със СОП

July 13, 2012

Атмосферата, в която се работи с деца/ученици със СОП, трябва да бъде атмосфера на загриженост и желание да се опознаят, да се разкрият техните интереси, техните силни и слаби страни.

За учениците със специални образователни потребности е важно да постигнат емоционал...


Continue reading...
 

Индивидуален продход и методи на преподаване и изпитване:

July 13, 2012


1. Ресурсният учител и учителят на класа обсъждат предварително материала, който ще бъде преподаден на детето в час по математика и подготвят задачите.

2. В часа по математика учителят проверява наученото от предишния час, като дава задача на класа и отделна задача...


Continue reading...
 

V.Организация на пространството в класната стая:

July 13, 2012

Традиционно учителят стои в средата на стаята срещу учениците, обикновено пред дъската. Разпределението на пространството в класната стая е много важно. Конкретно за ученика със СОП е добре да бъдат спазени следните условия:

  • Да бъде разположен на първия ред, близо д...


Continue reading...
 

IV. Специфика на работата на учителя (преподавателя) с ученици със СОП:

July 13, 2012

Интегрираното обучение и възпитание на децата и учениците със специални образователни потребности се осъществява съвместно с децата в групата в детската градина или с учениците в паралелката в училището с помощта на ресурсни учители и други специалисти от ресурсните ...


Continue reading...
 

III. Изготвяне на индивидуални образователни програми на учениците със СОП и ролята на преподавателите.

July 13, 2012

На основание чл.111, ал. 8 от ППЗНП и Наредба 1/23.01.2009г/ и чл.28 ал.7; чл.37, ал.5:

За ученици със специални образователни потребности, които не усвояват държавните образователни изисквания за учебно съдържание по обективни причини, екипът в училището разработва индивидуалн...


Continue reading...
 

II. Съвместната работа на членовете на екипите – предпоставка за постигане на добри резултати:

July 13, 2012

Функция на екипите по чл.37, ал.3 от ППЗНП

Екипите в училищата и детските градини

Общите цели в екипната работа са водеща предпоставка за мобилизиране на членовете на екипа. Във връзка с това те трябва да отговарят на следните критерии: коректност, измеримост, постижимос...


Continue reading...
 

ИНТЕГРИРАНОТО ОБУЧЕНИЕ В БЪЛГАРИЯ

July 13, 2012

I . Какво е интегрирано обучение и деца със СОП?



Интегрирано обучение.

Интегрираното обучение на деца със СОП е обучение, при което детето независимо от вида на увреждането е включено в общата образователна среда /общообразователното училище/. Това се осигурява чрез и...


Continue reading...
 

About Me

Mariana
Бургас
  Mariana

Recent Posts